Vieraiden Q&A-näytökset

Joidenkin näytösten päätteeksi elokuvantekijät ovat paikalla vastaamassa yleisön kysymyksiin Q&A-tilaisuuksissa. Kaikki kansainvälisten elokuvien Q&A-tilaisuudet ovat englanninkielisiä, kotimaisten elokuvien jälkeen keskustelu käydään suomeksi.

MAANANTAINA 28.1.

20:30 My Home, in Libya Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Martina Melilli, Kinopalatsi 8.

TIISTAINA 29.1.

15:30 Musta kissa lumihangella, Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Anu Kuivalainen ja kuvaaja Marita Hällfors, Andorra.
16:30 Bathtubs over Broadway, Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Dava Whisenant, Kinopalatsi 7.
18:00 Muistikatkoksia – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Oliwia ja Jerem Tonteri, Bio Rex (suomeksi).
18:30 Dark Eden – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Jasmin Herold ja Michael Beamish, Kinopalatsi 7.
19:45 The Artist & The Pervert – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja René Gebhardt ja tuottaja Antje Wilms, Savoy.
19:45 Home, Sweet Home – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Shinichi Ise, Andorra.
21:00 Letters to a Book Thief – Q&A-tilaisuudessa elokuvan toinen ohjaaja Caio Cavechini.

KESKIVIIKKONA 30.1.

15:00 Putin’s Witnesses – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Vitali Manski, Savoy.
15:45 Kotimaisia opiskelijaelokuvia – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Juho Reinikainen, Laura Rantanen, Fanni Mikkonen, Milja Nieminen, Tuuli Teelahti, Sera Martikainen, Elina Hyvärinen, Iiti Yli-Rinne, Kinopalatsi 1 (suomeksi).
16:30 Mallory – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Helena Třeštíková, Andorra.
16:45 Young Solitude – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Claire Simon, Kinopalatsi 8.
17:00 Dark Eden – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Jasmin Herold ja Michael Beamish, Maxim 1.
17:30 Luonnonlaki – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Verena Netzer ja Mika Rantonen, Savoy-teatteri (englanniksi).
18:00 Home Games – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Alisa Kovalenko, Kinopalatsi 7.18:00 Keuliminen / Latu / Joutsenveljet – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Katri Myllyniemi ja Vilja Autiokyrö, ohjaaja Otso Alanko, tuottaja Liisa Karpo ja ohjaaja Laura Mendelin, Bio Rex (suomeksi).
19:00 Meet the Makers I: Vapaamuotoista keskustelua paikalla olevien tekijöiden kanssa, Bio Rex Lounge, ei pääsymaksua.
19:00 The Raven and the Seagull – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Lasse Lau, Kinopalatsi 5.
19:00 Bamboo Stories – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Shaheen Dill-Riaz, Maxim 1.
19:15 Kusum – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Jouko Aaltonen ja kuvaaja Marita Hällfors, Andorra (suomeksi).
20:30 Mars kuvien takaa – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Minna Långström, Bio Rex (suomeksi).
20:30 Aatos ja Amine – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Reetta Huhtanen, Kinopalatsi 7 (suomeksi).

TORSTAINA 31.1.

13:00 René – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Helena Třeštíková, Kino Regina.
15:00 A Marriage Story – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Helena Třeštíková, Kino Regina.
15:30 Letters to a Book Thief – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Caio Cavechini, Kiasma
17:15 Kuoleman kasvot – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Kiti Luostarinen ja kuvaaja Marita Hällfors, Andorra (suomeksi).
17:30 Keuliminen / Latu / Joutsenveljet – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Katri Myllyniemi ja Vilja Autiokyrö, ohjaaja Otso Alanko, Savoy (suomeksi).
18:00 Neljäs Seinä / Love the Most / It’s not Silence – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Laura Rantanen, tuottaja Anna Mellin, ohjaaja Antti Seppänen ja ohjaaja Joonas Salo, Bio Rex (suomeksi).
18:15 Mars kuvien takaa – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Minna Långström, Kiasma suomeksi
19:15 Atelier de Conversation – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Bernhard Braunstein, Andorra
18:45 Bamboo Stories – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Shaheen Dill-Riaz, Itis 5.
18:45 Young Solitude – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Claire Simon, Maxim 2.
20:00 Olliver Hawk – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Arthur Franck ja tuottaja Oskar Forstén, Bio Rex (suomeksi).
20:30 The Artist & The Pervert – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja René Gebhardt, tuottaja Antje Wilms, elokuvan päähenkilö Mollena Williams-Haas, Maxim 1.
21:00 Acid Forest – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Rugile Barzdžiukaitė, Kinopalatsi 6.
21:30 Bathtubs over Broadway – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Dava Whisenant, Maxim 2.

PERJANTAINA 1.2.

15:30 Doomed Beauty – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Helena Třeštíková, Andorra.
18:00 Katka – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Helena Třeštíková, Andorra.
17:00 Neljäs seinä / Love the Most / It’s not Silence – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Laura Rantanen, tuottaja Anna Mellin, ohjaaja Antti Seppänen, ohjaaja Joonas Salo, Kinopalatsi 5 (suomeksi).
17:00 Muistikatkoksia – Q&A-tilaisuudessa Oliwia ja Jerem Tonteri, Kinopalatsi 7 (suomeksi).
17:00 Olliver Hawk – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Arthur Franck ja tuottaja Oskar Forstén, Savoy (suomeksi).
17:00 Bamboo Stories – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Shaheen Dill-Riaz, Kinopalatsi 6.
17:15 Talvinen matka – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Visa Koiso-Kanttila ja kuvaaja Marita Hällfors, Kino Regina (suomeksi).
18:15 Four Parts of a Folding Screen – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Anthea Kennedy ja Ian Wiblin, Kiasma.
19:00 Chez Jolie Coiffure – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Rosine Mbakam, Kinopalatsi 5.
19:00 Aquarela – Q&A-tilaisuudessa säveltäjä Eicca Toppinen, Bio Rex.
20:00 The Time of Forests – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja François-Xavier Drouet, Kinopalatsi 1.

LAUANTAINA 2.2.

11:30 Häätanssi – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Mohamed El Aboudi ja kuvaaja Marita Hällfors, Kino Regina (suomeksi).
12:00 Kotimaisia opiskelijaelokuvia – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Juho Reinikainen, Laura Rantanen, Fanni Mikkonen, Milja Nieminen, Tuuli Teelahti, Elina Hyvärinen, Iiti Yli-Rinne, Maxim 1 (suomeksi).
13:00 Meet the Makers II – keskustelutilaisuudessa paikalla ohjaajat Bernhard Braunstein ja Rosine Mbakam, Bio Rex Lounge, ei pääsymaksua.
15:00 Acid Forest – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Rugile Barzdžiukaitė, Kinopalatsi 5.
15:30 The Artist & The Pervert – Q&A-tilaisuudessa päähenkilö Mollena Williams-Haas, Kinopalatsi 1.
16:15 Muistikatkoksia – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Oliwia ja Jerem Tonteri, Kinopalatsi 8 (suomeksi).
18:30 The Time of Forests – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja François-Xavier Drouet, Bio Rex.
21:15 Aquarela – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Viktor Kossakovsky, Bio Rex.

SUNNUNTAINA 3.2.

12:00 Atelier de Conversation – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Bernhard Braunstein, Savoy.
13:30 Chez Jolie Coiffure – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Rosine Mbakam, Kinopalatsi 5.
15:15 Four Parts of a Folding Screen – Q&A-tilaisuudessa ohjaajat Anthea Kennedy ja Ian Wiblin, Kinopalatsi 5.
15:15 Walden – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Daniel Zimmerman, Maxim 2.
18:15 Bathtubs over Broadway – Q&A-tilaisuudessa ohjaaja Dava Whisenant, Kinopalatsi 7.