Q&A-vierasaikataulu

Elokuvan esittelyt tapahtuvat ennen elokuvanäytöstä ja Q&A-haastattelut näytöksen jälkeen. 

Maanantai 29.1.

Andorra 16.45 Q&A: We Are Humanity / ohjaaja Alexandre Dereims

Savoy klo 19 Aho & Soldan -palkinnon luovuttaminen Mika Kaurismäelle: Rodeo / Paikalla Raimo Jõerand, Kiur Aarma, Ari Matikainen

 

Tiistai 30.1.

Kinopalatsi 6 klo 17.00 Q&A: We Are Humanity / ohjaaja Alexandre Dereims

Kinopalatsi 8 klo 17.15 elokuvan esittely: Cause of Death: Unknown / ohjaaja Anniken Hoel

Kinopalatsi 1 klo 17.30 Q&A: Unelma mestaruudesta / Vielä pienen hetken vierelläsi / Eläimen kuva (ohjaaja Sophia Ehrnrooth / ohjaaja Jenny Timonen/ ohjaaja Perttu Saksa ja tuottajat Timo Vierimaa, Sami Jahnukainen)

Savoy klo 17.30 Q&A: G. J. Ramstedtin maailma / ohjaajat Niklas Kullström ja Martti Kaartinen

Kinopalatsi 7 klo Q&A: Free the Mind / Phie Ambo

Andorra klo 19.30 Q&A: Brasileirinho / Mika Kaurismäki

 

Keskiviikko 31.1.

Kinopalatsi 7 klo 15.00 Q&A: Communion / Anna Zamecka

Andorra klo 16.00 Q&A: UUSIN SILMIN I: Elämä kuolemasta / Päiväperho / People Assume I’m an Only Child / Silva / Nokipojat (ohjaaja Tuuli Teelahti / ohjaaja Milja Härkönen / ohjaaja Iona Roisin / ohjaaja Ina Immonen ja tuottaja Aino Niemi / tuottaja Tiina-Mari Pitkänen)

Orion klo 16 Q&A: Mechanical Love / Phie Ambo

Kinopalatsi 2 klo 16.30 Q&A: Family in the Bubble / ohjaaja Minji Ma ja apulaisohjaaja Lee Jungmin

Kinopalatsi 1 klo 17.00 Q&A: In Praise of Nothing / ohjaaja Boris Mitić

Savoy klo 17.30 Q&A: Raghu Rai: An Unframed Portrait / ohjaaja Rai Avani, päähenkilö Rai Raghu, tuottaja Iikka Vehkalahti

Orion klo 18.15 Q&A: Good Things Await / Phie Ambo

Kinopalatsi 2 klo 18.30 Q&A: The Fifth Sun / ohjaajat Matteo Maggi ja Cristiana Pecci

Andorra klo 18.30 Q&A: UUSIN SILMIN II: Tingles / To the Unknown / Puoli yhdeksän raivo (ohjaaja Jani Kauta ja tuottaja Sakari Sankkinen / ohjaaja Liinu Grönlund / ohjaaja Sanni Priha)

Kinopalatsi 8 klo 19.15 Q&A: Braguino / osatuottaja Kaarle Aho

Savoy klo 19.30 Q&A: Mama Africa / Mika Kaurismäki

Kinopalatsi 7 klo 21.00 Q&A: Between Land and Sea/ ohjaaja Ross Whitaker

 

Torstai 1.2.

Kinopalatsi 8 klo 15.15 Q&A: Brother Jakob / ohjaaja Elí Roland Sachs

Orion klo 15.30 Q&A: Songs from the Soil / Gambler /Phie Ambo

Kinopalatsi 1 klo 17.00 Q&A: Motherland / ohjaaja Ramona S.Diaz

KORJAAMO/Kulmasali klo 17.00 Q&A: A Cambodian Spring / ohjaaja Chris Kelly

Savoy klo 17.30 Q&A: Ei tietä kotiin / ohjaaja Markku Heikkinen ja tuottaja Hannu-Pekka Vitikainen

Orion klo 18.30 Q&A: …When You Look Away / Phie Ambo

Kinopalatsi 7 klo 19.00 Q&A: Communion / ohjaaja Anna Zamecka

Kinopalatsi 8 klo 19.15 Q&A: Happy Winter / Giovanni Totaro

Andorra klo 19.30 Q&A: Tigrero – elokuva joka ei valmistunut / Mika Kaurismäki

Kinopalatsi 6 klo 19.30 Q&A: Romantic Road / ohjaaja Oliver McGarvey ja päähenkilöt Rupert Grey, Jan Grey ja kuvaaja Ville Piippo

 

Perjantai 2.2.

Kinopalatsi 1 klo 14.00 Q&A: A Cambodian Spring / ohjaaja Chris Kelly

Andorra klo 15.30 Q&A: Unelma mestaruudesta / Vielä pienen hetken vierelläsi / Eläimen kuva (ohjaaja Sophia Ehrnrooth / ohjaaja Jenny Timonen / ohjaaja Perttu Saksa ja tuottajat Timo Vierimaa, Sami Jahnukainen)

Kiasma klo 16.15 Q&A: Raghu Rai: An Unframed Portrait / ohjaaja Rai Avani, päähenkilö Rai Raghu, tuottaja Iikka Vehkalahti

Elokuvasali / Korjaamo klo 17.00 Q&A: Braguino / tuottaja Bonin Cédric, osatuottaja Kaarle Aho

Kinopalatsi 8 klo 17.00 Q&A: The Distant Barking of Dogs / ohjaaja Lereng Wilmont Simon, tuottaja Hellstrøm Monica, äänisuunnittelija Kossi Heikki, tuottaja Sami Jahnukainen

Kinopalatsi 1 klo 17.00 Q&A: Romantic Road / ohjaaja Oliver McGarvey, päähenkilöt Rupert Grey, Jan Grey sekä kuvaaja Ville Piippo

Savoy klo 17.30 keskustelutilaisuus: Rodeo / keskustelijoina Esko Aho, Indrek Tarand, Kaja Kunnas

Orion klo 18.00 Q&A: Kamchatka Bears. Life Begins / ohjaaja Zhuravlyova Irina ohjaaja/leikkaaja Grishin Vladislav, äänisuunnittelija Glukhova Yulia, säveltäjä Khimoroda Georgy ja muita kuvausryhmän jäseniä

Elokuvasali / Korjaamo klo 18.45 Q&A: The Fifth Sun / ohjaajat Cristiana Pecci ja Matteo Maggi

Kinopalatsi 1 klo 19.00 Q&A: Siéva / ohjaaja Jenni Nyberg ja tuottaja Hannu-Pekka Vitikainen

Kinopalatsi 6 klo 19.15 Q&A: In Praise of Nothing / ohjaaja Boris Mitić

Orion klo 20.00 Q&A: Saimaa-ilmiö / Mika Kaurismäki

Kinopalatsi 8 klo 21.00 Q&A: Communion / ohjaaja Anna Zamecka

 

Lauantai 3.2.

Kiasma klo 12.45 Q&A: G. J. Ramstedtin maailma / ohjaajat Niklas Kullström ja Martti Kaartinen

Kinopalatsi 7 klo 13.00 Q&A: Siéva / ohjaaja Jenni Nyberg ja tuottaja Hannu-Pekka Vitikainen

Kinopalatsi 8 klo 13.00 Q&A: The Distant Barking of Dogs / tuottaja Hellstrøm Monica, äänisuunnittelija Heikki Koski, tuottaja Sami Jahnukainen

Savoy klo 13.00 Q&A: Happy Winter / Giovanni Totaro

Kinopalatsi 1 klo 13.30 Q&A: Ei tietä kotiin / ohjaaja Markku Heikkinen ja tuottaja Hannu-Pekka Vitikainen

Kinopalatsi 7 klo 15.15 Q&A: UUSIN SILMIN I: Elämä kuolemasta / Päiväperho / People Assume I’m an Only Child / Silva / Nokipojat (ohjaaja Tuuli Teelahti / ohjaaja Milja Härkönen / ohjaaja Iona Roisin / ohjaaja Ina Immonen ja tuottaja Aino Niemi / tuottaja Tiina-Mari Pitkänen)

Savoy klo 15.30 esittely: Ryhmäteatteri / Mika Kaurismäki

Orion klo 17.15 Q&A: Moro No Brasil / Mika Kaurismäki

Kinopalatsi 7 klo 17.30 Q&A: UUSIN SILMIN II: Tingles / To the Unknown / Puoli yhdeksän raivo (ohjaaja Jani Kauta ja tuottaja Sakari Sankkinen / ohjaaja Liinu Grönlund / ohjaaja Sanni Priha)

Kinopalatsi 7 klo 19.30 elokuvan esittely: I Am Gagarin /ohjaaja Olga Darfy

Elokuvasali/Korjaamo klo 20.00 Q&A: Raghu Rai: An Unframed Portrait / tuottaja Iikka Vehkalahti

Kinopalatsi 2 klo 21.15 Q&A: Over the Limit / ohjaaja Marta Prus

Kinopalatsi 8 klo 21.30 Q&A: Tarzan’s Testicles / tuottaja Cédric Bonin

 

Sunnuntai 4.2.

Andorra klo 15 Q&A: Braguino / tuottaja Bonin Cédric, osatuottaja Kaarle Aho

Kinopalatsi 7 klo 16.30 Q&A: Over the Limit / ohjaaja Marta Prus

Orion klo 20 Q&A: Tarzan’s Testicles / tuottaja Bonin Cédric